rozmawiać z terapeutą w cztery oczy i zwierzyć mu się ze wszystkich swoich problemów. Przemyśl jednak zapisanie się na terapię grupową. Sprawdź, czy coś takiego nie jest przypadkiem organizowane w twojej okolicy. Grupowa terapia może dać ci nawet więcej od terapii indywidualnej. Sam będziesz mógł się o tym przekonać, jeśli tyko się na nią zdecydujesz.
Skoro zapisujesz się na terapię, prawdopodobnie nie radzisz sobie z pewnymi problemami. A wiesz przecież, że o wiele łatwiej można znieść nawet najokrutniejsze lęki i nastroje, gdy jest się w grupie zaufanych i przyjaźnie nastawionych osób. Z takimi ludźmi spotkasz się na terapii grupowej. Wszyscy jej uczestnicy są do siebie podobni, bo zmagają się z problemy natury psychicznej. Terapia grupowa da ci szansę na nawiązanie bardzo wartościowych znajomości, a być może nawet na poznanie prawdziwych przyjaciół, którzy od tej pory będą cię wspierać. Jest to jej nieoceniona zaleta. Dzięki przyjaźni wszystko staje się prostsze.
Jest to doskonały typ terapii dla
Wyróżniamy dwie najpopularniejsze odmiany psychoterapii indywidualnej - psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną. Mało kto wie jednak, że terapia grupowa także doczekała się swoich odłamów. Zazwyczaj przeprowadza się ją na dwa sposoby - albo w grupach zamkniętych, albo w grupach otwartych. A czym różnią się te dwie jej odmiany?
Grupy zamknięte są ogólnie rzecz biorąc bardziej zorganizowane. W tym przypadku terapia jest zaplanowana od samego początku do końca - jej uczestnicy wiedzą dokładnie, ile odbędą spotkań i w jakim terminie oraz kiedy zakończy się cała forma terapii. Obowiązuje tutaj tzw. kontakt psychoterapeutyczny. Jest to doskonały typ terapii dla osób mocno zajętych i zapracowanych, które muszą mieć wszystko ustalone odgórnie.
Drugi typ to natomiast psychoterapia przeprowadzana w grupach otwartych. Grupy otwarte działają bez przerwy, dlatego ta terapia nie ma swojego konkretnego początku czy końca. Każdy może na nią przyjść. Nie trzeba się na nią specjalnie zapisywać czy umawiać. Niektórzy pacjenci z niej odchodzą, a inni ludzie zajmują ich miejsca, by poradzić sobie z własnymi problemami. Do niektórych z grup otwartych można dołączyć zupełnie za darmo. To świetna opcja dla osób, które nie mają pieniędzy na tradycyjną terapię.
Takie psycholog co prawda nie rozwiąże
Jeżeli czujemy, że zaczynamy tracić kontrolę nad naszym życiem, funkcjonujemy coraz gorzej, coraz częściej mamy depresyjne myśli oraz brak ochoty do działania, to wszystko jest znakiem, że pora już odwiedzić dobrego psychoterapeutę. Absolutnie nie należy się takiej pomocy wstydzić, bo jest to fachowiec jak każdy inny lekarz, a nie jest też żadnym powodem do wstydu, że od czasu do czasu, na pewnym etapie naszego życia, możemy potrzebować profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Takie psycholog, co prawda nie rozwiąże za nas naszych problemów, ale nauczy nas odpowiednio stawiać im czoła i wtłoczy w nas siłę do codziennego działania.
Jeżeli chodzi o szeroko pojętą terapię psychiczną ze strony profesjonalnego psychologa, to taka terapia może mieć formę albo osobistą, jako psychoterapia indywidualna, ale może być to także terapia grupowa, prowadzona w towarzystwie innych osób. Terapia indywidualna zazwyczaj sprawdza się w przypadku osób wyjątkowo nieśmiałych, które dodatkowo mają wielki problem z mówieniem o swoich kłopotach i odczuwają duży wstyd. Terapia grupowa z kolei skupia się na grupach osób z podobnymi problemami, a jej zadaniem jest ukazanie każdej osobie oddzielnie, że nie jest sama w sytuacji, w której się znalazła.